Adresser for medlemskor i DSF

Er der rettelser, må i gerne sende en mail til DSFs webmaster Jørn Frandsen.

Kornavn

Formand

Telefonnummer og Email-adresse

Kor i Nordjylland
Kontaktperson i DSF-bestyrelsen: Svend-Ove Sørensen

Sangkoret Frejdig
(Brønderslev)

Knud Erik Olesen
Midgården 6
9700  Brønderslev

2342 3840

knud9700@gmail.com

Aalborg Haandværker-Sangforening

Henrik Gertsen
Vestergade 122
9700  Brønderslev

9880 2334

henrik.gertsen@live.dk

Sangforeningen Brage af 1866

Torben Kold-Hansen
Idrætsvej 21
9000 Aalborg

2274 7693

brage@brage1866.dk

Aalborg Sangforening af 1843

Carsten E. Larsen
Slotsgade 31A, 2.
9000 Aalborg

9813 1967

cel@mail.dk

Nibe Håndværkersangforening

Birger Munthe
Langersvej 19
9000 Aalborg

2860 7441

birgermunthe@gmail.com

Kor i Midtjylland
Kontaktperson i DSF-bestyrelsen: Kasserer Erik Hansen

Håndværker Sangforeningen, Nyk. Mors

Anders Holmgaard
Majgårdsvej 11, Frøslev
7900 Nykøbing M.

9774 4444

holmg@privat.dk

Viborg Mandskor

Klaus Keller
Skt.Jørgensvej 18
8800 Viborg

4092 7896

klaus.keller@live.dk

Hadsten Sangforening

Finn Nørregaard Hansen
Østervangsvej 154
8370 Hadsten

2126 4230

rogfnhansen@mail.dk

Aarhus Studenter - Sangforening

Claus Moltke-Leth
Kildevej 11
8362 Hørning

8692 1317 

moltke@post12.tele.dk

Skiveegnens Herrekor

Michael Seidelin
Thinggade 17, 3.2

7800 Skive

2487 7463

michaelseidelinprivat@gmail.com

Kor i Østjylland
Kontaktperson i DSF-bestyrelsen: Ulrik Sander

Give Mandskor

Peder Sandfeld
Sillesthovedvej 8
7323 Give

2346 1772

peder.s@mail.tele.dk

Horsens Håndværker- & Industrif. Sangkor

Odd Kristiansen

Odelsgade 11 ,1.mf

7130 Juelsminde

2231 9140

oddk188@gmail.com

Forsvarsbrødrenes Sangkor Vejle

Rene Hudecek
Serridslevvej  12
8700 Horsens

2211 3450

rene@hudecek.dk

Kolding Mandskor

Keld Jensen
Fjordvej 36, Strandhuse
6000 Kolding

4265 2030

keldjens@stofanet.dk

Kor i Vest-, Syd- og Sønderjylland
Kontaktperson i DSF-bestyrelsen: Ove Aagaard

Varde Mandskor

Henrik Bay
Højbjergvej 15
6800 Varde

9955 8588

hby@energinet.dk

Mandskoret 'Zelo', Varde

Poul Winther Andersen
Nørremarksvej 239
6800 Varde

2177 1716

post@zelo-varde.dk 

Jerne Mandskor

Jan Dyreborg
Grønnegade 11
6700 Esbjerg

2333 4730

jan@fam-dyreborg.dk

Bramming Mandskor

Sven Thomsen
Vesterbyvej 7
St. Darum
6740 Bramming

7517 9443  / 2345 0733

sven@helheden.dk

Ribe Mandskor

Finn Antin Jørgensen
Kjærsvej 4
6760 Ribe

2258 5104

finn.antin@gmail.com

Gram Mandskor

Jens Otto Bjørnskov
Høllevang 39
6520 Toftlund

7483 2811

jo39b@toftlund.net

Mandskoret 'Sønderborg'

Carsten Hauerberg
Eisingsvej 12
6400 Sønderborg

7443 1938  /  2018 6872

hauerberg@bbsyd.dk

Kor på Fyn
Kontaktperson i DSF-bestyrelsen: Per Kurt Olsen

Horne Mandskor

H. C. Glasdam
Egsgyden 36
5600 Faaborg

3071 0736

hmk1845@gmail.com

Nyborg Sangforening

Per Kurt Olsen 
Sydkajen 4, 2. tv
5800 Nyborg

5116 8218

olsenperkurt@gmail.com

Kor i Nordsjælland og Lolland-Falster
Kontaktperson i DSF-bestyrelsen: Ørn Simonsen

Helsingør Håndværker Sangforening

Ørn Ott Simonsen
Kongensgade 18
3000 Helsingør

2343 0121

formanden@hhsf.dk

Nakskov Sangforening

Torsten Schultz
Eiglersvej 24
4900 Nakskov

5492 6825 / 9154 6825

nakskovsang@gmail.com

Kor i København mv.
Kontaktperson i DSF-bestyrelsen: Martin Havn

Dunkel Dirks

Kristian Bæk Michelsen
Husumgade 2, 3.tv.
2200 København N

3176 5078

kbmichelsen@gmail.com

Københavns Politi Sangkor

Asger Holm Willumsen
Humlebækvej 4
4600 Køge

5666 1477 / 2099 1477

formand@politisangkor.dk

 

 

 

Opdateret: 16-10-2021